Meble w 100% z pianki poliuretanowej

Przeprowadzone na zlecenie firmy Tompol, prace badawcze spowodowały opracowanie pionierskiego tworzywa. Wynik badań - innowacyjny produkt stanowiący kompleksowe rozwiązanie w branży meblarskiej, zostanie wdrożony do przedsiębiorstwa Tompol. Dzięki opracowanemu tworzywu możliwe będzie wykonanie całości mebla jedynie z pianki poliuretanowej. Eliminując w ten sposób użycie, dotychczas stosowanych elementów konstrukcyjnych z drewna, metalu i plastiku.

Materac na wymiar

Zespół badawczy opracował materac wraz z technologią produkcji. Możliwość modyfikacji elementów ruchomych materaca umożliwiają na dostosowanie go do indywidualnych potrzeb użytkownika. Konstrukcja materaca jest wykonana jedynie z pianki poliuretanowej i opiera się o elementy w kształcie sprężyn, co pozwala na komfortowy odpoczynek.

System automatycznego magazynu przepływowego samonośnego

W tym projekcie poprowadzono prace B+R w obszarze technologii logistyki magazynowej. Wyniki tych badań wdrożono w formie zautomatyzowanego centrum logistycznego, który obroty towarów prowadzi w wykorzystaniem inteligentnych aplikacji online: generuje scenariusze ustawień, dostaw, pobrań, analizuje zagrożenia, modeluje nowe usługi na podstawie powtarzalnych zachowań operacyjnych, bazodanuje informacje o towarach i parametrach ich obsługi i zwiększa bezpieczeństwo ludzi, towarów, maszyn oraz samonośnego silosa. Cała maszyneria zbudowana została w wykorzystaniem sterowników gwarantujących energooszczędną, płynną, niezakłóconą prace wszystkich stref. Prace objęły wdrożenie rozwiązań do transformatorów, akumulatorowni, szaf sterujących, instalacji optoelektronicznych, teleinformatycznych i komunikacyjno-alarmowych.

Przekąska do picia

W wyniku badań opracowano unikatowy produkt dla branży napojów bezalkoholowych. Jest to woda z owocami podanymi w prostej, efektownej formie brył geometrycznych. Pyszna, zdrowa, orzeźwiająca, wzbogacona owocowym smakiem tylko wtedy, gdy pijący sam postanowi przegryźć tajemniczy dodatek. Świetna zabawa i sycący napój, w 100% naturalny, zamknięty w poręcznej, nowoczesnej, aseptycznie zamkniętej butelce.

System automatycznego magazynu samonośnego

Celem projektu było skuteczne wdrożenie synchronizacji rozwiązań tworzących niespotykaną aktualnie na świecie technologię potrójnej funkcji: konstrukcji obiektu, inteligentnej kubatury magazynowej oraz automatycznej technologii z wprowadzeniem nowoczesnych rozwiązań biznesowych e-usługi. Ten projekt pozwolił na wdrożenie nowej usługi magazynowej, umożliwiającej masową personalizację usług logistycznych, dającą klientowi możliwości stworzenia własnego stocku dystrybucyjnego w każdym miejscu, w dowolnej godzinie. Realizacja projektu umożliwiła klientom dokonywanie operacji na składowanych towarach poprzez komunikację on-line z automatyczny magazynem.

Hybrydowa kapsułka piorąca

W wyniku przeprowadzonych prac badawczych powstał nowoczesny, proekologiczny środek piorący w kapsułkach. Stanowi on połączenie skuteczności tradycyjnego proszku do prania z bezpieczeństwem użytkowania. Proekologiczny proces produkcji oraz dobór składników pozwalają zadbać o środowisko przyrodnicze. Natomiast optymalnie dobrana dawka produktu zamkniętego w wodorozpuszczalnej kapsułce zapewnia łatwość użytkowania.

Innowacyjna kapsułka czyszcząco-piorąca

Wynikiem przeprowadzonych prac badawczych są innowacyjne kapsułki czyszcząco – piorące. Ich produkcja odbędzie się w wyniku proekologicznego procesu produkcji, a precyzyjny dobór składników umożliwi ochronę środowiska naturalnego. Innowacyjne połączenie kapsułki bazowej z kapsułką funkcyjną służącą do 4 rodzajów czynności, związanych z utrzymaniem porządku w domu, pozwala na oszczędności w budżecie użytkownika i zapewnia komfort i wygodę stosowania.

Energooszczędne mikrourządzenia automatyki i sterowania

Opracowaliśmy wstępną koncepcję nowego rodzaju urządzenia do sterowania prądem, które łączy w sobie właściwości obecnych na rynku rozwiązań o charakterze monostabilnym i bistabilnym. Powstałe rozwiązanie odznacza się wysoką energooszczędnością użytkowania, powtarzalnością działania, krótkim czasem reakcji oraz różnorodnością zastosowania.

Innowacyjny obiekt użyteczności publicznej

Naszym osiągnięciem jest opracowanie koncepcji innowacyjnego, wielofunkcyjnego obiektu użyteczności publicznej. W obiekcie zastosowano elastyczny system, dopasowujący przestrzeń obiektu do potrzeb jego użytkowników. Zaimplementowano i zsynchronizowano z wszystkimi podsystemami obiektu najnowocześniejsze rozwiązania proekologiczne. W projekcie pokonano trudność w postaci efektu skali tzn. wdrożono powyższe rozwiązania w wielkogabarytowym obiekcie, z którego na co dzień korzysta wielu użytkowników.

Proekologiczne wzmacniane tworzywo poliuretanowe

Opracowaliśmy koncepcję nowego, proekologicznego tworzywa sztucznego, którego pozytywny charakter na środowisko wynika z rodzaju wykorzystanych surowców oraz zastosowanych dodatków. Dzięki badaniom udało się stworzyć produkt na bazie poliuretanów, w którym ponad połowa surowców jest pochodzenia roślinnego i z recyklingu. Zastosowano naturalne dodatki, w postaci nanowłókien i nanocząsteczek, które zwiększyły elastyczność materiału, jego trwałość, oraz wytrzymałość na naprężenia mechaniczne.

Izolacyjne materiały w budownictwie

Wynikiem przeprowadzonych prac badawczych jest innowacyjny materiał izolacyjny do stosowania w budownictwie. Dzięki specjalnie opracowanej recepturze materiał uzyskał parametry izolacyjności niespotykane dotąd na światowym rynku budowlanym oraz podwyższona została jego wytrzymałość, odporność na czynniki mechaniczne, chemiczne i biologiczne. Istotną zaletą jest również możliwość produkcji materiału z surowców odnawialnych oraz pochodzących z recyklingu.

Ekologiczny system produkcji napojów bezalkoholowych

Opracowaliśmy koncepcję nowego, proekologicznego systemu produkcji napojów bezalkoholowych. Wyniki badań dotyczą czterech obszarów: przygotowania i wydmuchu preform, etykietowania, logistycznego oraz pozyskiwania energii. W systemie produkcji zastosowano innowacyjne rozwiązania, które w połączeniu  przyczynią się do uzyskania oszczędności energetycznych, materiałowych i finansowych, a także zwiększą wydajność poszczególnych procesów.

Kontenery do zabudowy modułowej wyposażone w system zarządzania

Wynikiem przeprowadzonych prac badawczych są innowacyjne kontenery do zabudowy modułowej wyposażone w system BMS (ang. Building Management System) oraz możliwość zamontowania stelaży paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo wyposażono je w dodatkowe czujniki, dzięki którym zostanie ograniczony negatywny wpływ na środowisko przez redukcję zużycia wody, energii elektrycznej i produkowanych ścieków. Otrzymana innowacja pozwoliła wykorzystać w kontenerach rozwiązania, które do tej pory miały zastosowanie głównie w dużych jednostkach budowalnych.